Marzą Ci się piękne białe meble, ale nie wiesz, czy nadadzą się do Twojego wnętrza? Wszędzie dookoła widzisz jasne, błyszczące kuchnie oraz szafy i zastanawiasz się, czy to tylko moda, czy faktycznie są tak praktyczne?

Ostatnio na naszym profilu na Facebooku zapytaliśmy naszą społeczność czy podobają im się białe meble, czy jednak uważają, że są beznadziejne i oklepane? Osoby, które wzięły udział w ankiecie, potwierdziły nasze obserwacje, a mianowicie 77%, czyli ponad ¾ z nich uznało, że jasna zabudowa jest świetna, a 23% głosujących stwierdziło, że zdecydowanie nie marzą o takich meblach. Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowanie jasnymi meblami, zwłaszcza meblami kuchennymi jest niezmiernie wysokie i ciągle od kilku lat mocno popularne. No dobra, ale dlaczego faktycznie tyle ludzi pragnie w swoich domach takie meble? Sprawdźmy jakie plusy i minusy możemy wyróżnić w białej zabudowie meblowej.

 

Zalety białych mebli

  • Uniwersalność

Niewątpliwie jedną z największych zalet białej zabudowy jest jej uniwersalność. Do bieli można dowolnie dobierać dodatki, czyli w każdym kolorze, odcieniu i fakturze. Decydując się na białe meble, odpada nam problem z zastanawianiem się jakie kolory będą ze sobą współgrać oraz czy dane dodatki nie będą zbyt intensywne lub mdłe. Nawet cała biała zabudowa wraz z jasnymi elementami będzie dobrze wyglądała i zawsze można uznać, że jest to celowość projektu.

  • Ponadczasowość

Można się zastanawiać, a co to niby za zaleta, co mnie obchodzi czy kolor w meblach będzie ponadczasowy, jednak wyobraźmy sobie swoje mieszkanie za kilka lat. Biały kolor wciąż będzie dobrze wyglądać i czasami wystarczy tylko zmienić dodatki np. szkło w przestrzeni między szafkami w kuchni lub dywan w pokoju, a pomieszczenia nabiorą nowego wyrazu. Poza tym zwróćmy uwagę, że nawet w różnych stylach dominuje kolor biały, który nawet po latach wygląda schludnie i porządnie. Możemy to zaobserwować np. w kuchniach stylu retro czy anglosaskim.

  • Elegancja

Biała kuchnia czy salon może nam się podobać lub nie, ale trzeba przyznać, że dobrze zrobione białe meble zwłaszcza błyszczące wyglądają bardzo elegancko. Połączenie białych lakierowanych mebli wraz z mieniącymi i wyrazistymi dodatkami robi wrażenie.

  • Optyczne powiększenie

Jasna zabudowa meblowa optycznie powiększa pomieszczenie. W naszym kraju, gdzie duża część społeczeństwa mieszka w blokach czy kamienicach, które nie zostały wyposażone w duże kuchnie czy salony, jest to szczególnie ważny argument. Niestety albo może na szczęście, jeżeli również jesteście szczęśliwymi posiadaczami małych metraży, powinniście rozważyć jasne odcienie. Białe meble, zwłaszcza połyskujące np. lakierowane fronty odbijają światło, dzięki czemu wnętrze wydaje się przestronniejsze.

 

Wady białych mebli

  • Popularność

Niewątpliwie białe meble zwłaszcza meble kuchenne (przynajmniej na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego) od lat królują na salonach, a może raczej we wnętrzach. Choć czy popularność należy uznać za wadę, to też można by się spierać. Zapewne część osób może sklasyfikować to jako plus. Jednakże jeśli chcesz mieć oryginalne wnętrze, to faktycznie z białymi meblami może być trochę trudniej (choć nie niemożliwe). Wystarczą intensywne i oryginalne dodatki lub połączenie jasnej zabudowy z ciemnymi elementami i całość może wyglądać bardzo oryginalnie.

  • Plamy

Jedną z najczęściej wskazywanych wad jasnych mebli jest ich brudzenie się. Na białych frontach od razu widać plamy. Wyobraźmy sobie spadający z łyżeczki dżem lub upaćkane odbite rączki dzieciaków dotykających szafki — oczywiście że na białych meblach zobaczymy to natychmiast. Choć może to ich plus, wtedy plamy szybciej zostaną wyczyszczone ;). A jak już jesteśmy przy bałaganie, to trzeba zwrócić uwagę, że ta widoczność plam też zależy od ich rodzaju. Bo gdy weźmiemy pod uwagę kurz czy też jakieś okruszki to jednak na tych jasnych meblach będą mniej widoczne niż na przykład na czarnej zabudowie. A tak generalnie to z tą czystością to prawda jest taka, że ta widoczność plam na meblach to bardziej zależy od materiałów, jakie są użyte, czyli czy są to płyty laminowane, czy MDF, lakierowane, akrylowe a może fornir oraz czy są zrobione na błyszcząco, czy matowo.

 

Jak widać jasna zabudowa meblowa ma jednak więcej zalet niż wad. Więc jeżeli podobają Ci się białe meble kuchenne, białe szafy lub szafki do sypialni to nie ma co się bać tego koloru. Pamiętajmy też, że biel jest doskonałą bazą dla innych odcieni. Jeżeli jednak przytłacza Cię sterylność całych białych pomieszczeń, to pamiętaj białe fronty doskonale komponują się z innymi kolorami np. dolne szafki białe, a górne o odcieniu drewna, lub białe fronty i ciemny blat — możliwości są nieograniczone.

A tak na koniec taka nasza prywatna opinia: O gustach się nie dyskutuje, więc wybierajcie to co Wam się podoba...a PD Meble to wykona :)

 

 

meble kuchenne biały lakier

 

  Zobacz zdjęcia zrobionych mebli

 

 

Czy warto kupować białe meble?

09 grudnia 2018
Białe meble kuchenne lakierowane

 

i wszystko pasuje

Copyright 2021PD Meble

PD Meble

tel. 609-607-731

e-mail: kontakt@pdmeble.pl

Odwiedź nas na: