Odwiedź nas na: 

PD Meble

tel. 609-607-731

e-mail: kontakt@pdmeble.pl

Copyright 2023 PD Meble

i wszystko pasuje


 

biała kuchnia z frontami lakierowanymi w bloku
21 stycznia 2019

Jakie wybrać meble do małej kuchni w bloku?

Wielu naszych klientów zastanawia się jak urządzić zamkniętą kuchnię w bloku, która często jest mała, nieustawna i niedoświetlona. Jakie umeblowanie i dodatki będą pasowały, a równocześnie kuchnia będzie funkcjonalna?

W naszym kraju wiele mieszkań jest niedużych, wobec czego również pomieszczenia kuchenne są niewielkiego metrażu. Jednakże jakby nie patrzeć, nawet małe pomieszczenie trzeba urządzić. Nic dziwnego, że każdy również tę mniejszą kuchnię, chce mieć ładną i funkcjonalną.

A o czym należy pamiętać, planując urządzenie małej kuchni w bloku?

  • Zapomnij o wyspie

Naoglądałeś się pięknych zdjęć w magazynach i stronach internetowych o pięknych i designerskich wnętrzach? Rozumiemy, że Ci się podobają wielkie kuchnie z wygodną wyspą na środku, jednak mając na stanie 4 m2, niestety musisz o tym zapomnieć. Mając niewielki metraż, nie wyczarujesz ani ty, ani projektant i montażysta mebli kuchennych dodatkowej przestrzeni, a poruszać się między szafkami i sprzętem też musisz. Więc przykro nam, ale twój projekt niestety będzie ograniczany przez ściany.

  • Nie rób ciemnej kuchni

Wiemy, że może teraz narazimy się niektórym projektantom wnętrz, ale jako praktycy radzimy, aby w małych pomieszczeniach robić jasne meble. Ciemne fronty wyglądają elegancko i gustownie, ale uwierz, jeżeli przestrzeni na podłodze masz raptem na 2 kroki, to ciemne kolory tylko Cię przytłoczą i przebywanie dłuższy czas w tym pomieszczeniu może męczyć. Są pewne reguły, które są niezmienne i to jedna z tych: jeżeli chcesz coś optycznie powiększyć — używasz jasnych odcieni. Jeżeli nie chcesz białej kuchni, zawsze można zrobić szarą, beżową lub o odcieniu jasnego drewna.

  • Układ mebli

W pomieszczeniach, gdzie mamy wąską przestrzeń najlepiej sprawdza się układ mebli na jednej ścianie. Jednakże w zależności od metrażu w blokowych kuchniach doskonale również sprawdza się układ w literę L. Takie schematy, choć oklepane często są po prostu niezbędne, aby domownicy mogli w ogóle skorzystać z pomieszczenia.

  • Wysoka zabudowa

W wielu poradnikach odradzają wysoką po sufit zabudowę, jednakże my uważamy to za błąd. Prawda jest taka, że przy małych kuchniach mamy mało miejsca na szafki, a co za tym idzie mało miejsca na potrzebne sprzęty kuchenne. Kuchnia oczywiście poza walorami estetycznymi powinna przede wszystkim być funkcjonalna. Aby to osiągnąć, potrzebujemy schować jak największą ilości przedmiotów, tak by na blacie nie było  „zagraconej” przestrzeni. Wobec powyższego my rekomendujemy szafki pod sufit, które mają jeszcze dodatkową zaletę, a mianowicie nie trzeba sprzątać kurzu z górnej półki.

  • Pomyśl jakie akcesoria są niezbędne

Nie będziemy ukrywać, że prawdopodobnie będziesz musiał zrezygnować z niektórych przydatnych akcesoriów kuchennych. Kiedy ogranicza nas ilość szafek, nie możemy wstawić wszystkich dodatkowych elementów np. wielu koszy Cargo czy półek narożnych Le Mans. Często musimy podejmować decyzję, którą opcję wybieramy. Dlatego jeszcze zanim będzie zrobiony projekt czy to przez projektanta, czy przez firmę zajmująca się meblami na wymiar poinformuj, co chcesz mieć na 100% w ramach zabudowy. Na tym etapie zostanie to już uwzględnione w projekcie i pomyślane, gdzie można umieścić te dodatki.

  • Przydatne akcesoria

Warto też wziąć pod uwagę sugestię specjalistów, gdyż są pewne dodatki, które są wprost stworzone do małej kuchni. Przykładowo, jeżeli będziesz mieć zmywarkę, to spokojnie wystarczy zamontowanie zlewu jednokomorowego, dzięki czemu uzyskujesz dodatkowe centymetry na blat roboczy. Natomiast jeżeli marzysz o stoliku w kuchni, to ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest wysuwany z szafek blat, który zaraz po posiłku możemy schować w meble.  

  • Kuchnie na zamówienie

Wiemy, że kuchnie na zamówienie nie należą do najtańszych przyjemności (no dobra czasami konieczności), ale mimo wszystko polecamy takie rozwiązanie. Wymiary kuchni w bloku często są nietypowe, przez co ciężko dobrać odpowiedni układ w sklepach sieciowych. Ponadto nie oszukujmy się, że w naszych budynkach ściany nie grzeszą prostotą, a przy projektach na zamówienie jest to uwzględniane. W PD Meble często robimy szafki niesymetryczne, tak aby ukryć krzywizny mieszkań bloków z wielkiej płyty (choć prawda jest taka, że i w nowoczesnych mieszkaniach różnie z tym bywa).

Podsumowując, nie ma co się bać urządzania małej kuchni. W rzeczywistości więcej kuchni na wymiar (przynajmniej tak wynika z naszych obserwacji na terenie Wrocławia) jest niedużych, a jednak wychodzą piękne i funkcjonalne dla mieszkańców.