Odwiedź nas na: 

PD Meble

tel. 609-607-731

e-mail: kontakt@pdmeble.pl

Copyright 2023 PD Meble

i wszystko pasuje


 

fronty meblowe lakierowane
14 marca 2019

Rodzaje frontów meblowych

Decyzja zapadła - robisz w domu nowe meble kuchenne. Zaczynasz przeglądać internet, chodzić po salonach i rozmawiać z przyjaciółmi w poszukiwaniu firmy, która je wykona. Jednak okazuje się, że wybór jest tak szeroki i materiały przeznaczone na zabudowę kuchni są tak różnorodne, że zaczyna Cię już głowa boleć. Zaczniemy od tego, co będzie się prezentowało w Twojej kuchni na pierwszy rzut oka, czyli jakie są rodzaje frontów meblowych.

 

Płyta MDF

To po prostu płyta drewnopochodna (płyta pilśniowa), która powstaje z resztek drewna i innych związków. Następnie ta mieszanka jest poddawana obróbce i prasowana.

Płyta MDF charakteryzuje się odpowiednią twardością i jednolitością. Dlatego jest coraz częściej używana w meblarstwie. W przeciwieństwie do płyt wiórowych jest mocniejsza. Stanowi doskonałą bazę do dalszej obróbki. To właśnie na płyty MDF nakłady się forniry, lakiery, akryle i folie.

 

Fronty fornirowane

Fronty fornirowane to nic innego jak naklejony płat forniru na płytę. Może być zarówno błyszczący, jak i matowy. Natomiast sam fornir to naturalna okleina drewniana.

Fronty takie stanowią doskonałą alternatywę dla litego drewna, ponieważ są lżejsze i tańsze niż tradycyjne drewno. Ponadto pozwalają uzyskać efekt elegancji i luksusu.

Jednak znajdą się i wady. Płyty fornirowane są dosyć delikatne, zwłaszcza te gorszej jakości, a uszkodzenia trudniej naprawić. Ponadto pamiętaj, że jeżeli marzą Ci się jakieś rzeźbienia to przy tym materiale tego nie wykonasz.

 

Fronty lakierowane

Fronty lakierowane powstają dzięki dwukrotnym lub trzykrotnym polakierowaniu płyt MDF w wybranym przez Ciebie odcieniu. Proces ten jest właściwe taki sami sam jak lakierowanie auta.

Meble lakierowane są zdecydowanie najpopularniejsze. Możliwości wykorzystania tych frontów są niemal nieograniczone. Do wyboru masz kilkaset odcieni: w połysku, macie oraz półbłyszczące. Można je frezować, dzięki czemu możesz mieć wyrzeźbione kształty lub uchwyty.

Na minus może wpływać koszt. Fronty lakierowane są jednym z droższych materiałów. I pamiętaj, że czas oczekiwania na te meble również będzie dłuższy, bo produkcja lakierów jest po prostu bardziej czasochłonna.

fronty meblowe lakierowane

 

Fronty akrylowe

Fronty akrylowe stanowią połączenie płyty MDF z akrylem. Dzięki takiej mieszance są bardzo sztywne, dzięki czemu nie są tak delikatne. Akryl jest bardziej odporny na zarysowania i temperaturę.

My polecamy je na przykład do mieszkań, gdzie meble są użytkowane przez dzieci. No cóż, wszyscy wiemy, że te małe rączki średnio obchodzi dbanie o meble.

Fronty akrylowe możesz mieć zarówno w połysku, jak i w matowym odcieniu, co stanowi konkurencję dla płyt lakierowanych. Ponadto ceny tych materiałów są niższe, co stanowi niewątpliwy atut. Również czas produkcji jest szybszy.

Jednak są też i wady. Nie ma możliwości ich frezowania, więc nie będziesz mieć uchwytów stanowiących element drzwi.

fronty meblowe akrylowe

 

Fronty foliowane

Tutaj również bazę stanowią płyty MDF, które są frezowane i oklejane foliami. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne oraz praktyczne, ponieważ folia bardzo szybko się czyści. Na plus na pewno wpływa też szeroka paleta dekorów i frezowań. Więc na pewno znajdziesz jakiś wymarzony wzór.

Jednak, jeżeli dużo korzystasz z kuchni, to pamiętaj, że takie fronty nie lubią wilgoci i wysokich temperatur. Po dłuższym czasie użytkowania folia może się odklejać z płyty.

 

Fronty laminowane

Płyty laminowane są produktem wykonanym na bazie trójwarstwowej płyty wiórowej lub płyty MDF. Jest to jedna z najtańszych opcji na wybór frontów. Są dosyć odporne na temperaturę i wilgoć. To, co działa na ich plus to również duży wybór odcieni, zarówno gładkich, kolorowych, jak i drewnopodobnych.

Jednak jeżeli marzysz o błyszczących meblach, to fronty laminowane Ci ich nie zapewnią. Przy wiórowej płycie nie uzyskasz również frezów, materiał ten musi pozostać gładki. My stosujemy je najczęściej do korpusów mebli.

fronty z płyty wiórowej

 

Fronty drewniane

Niewątpliwe najbardziej szlachetnym i trwałym materiałem są fronty drewniane. Do ich produkcji najczęściej używa się sosny, świerku, olchy, dębu, brzozy, buku lub jesionu. Jest to naturalny materiał, dlatego każdy front jest inny, tak jak każde drzewo jest unikalne.

Fronty drewniane można obrabiać na różne sposoby: malować, frezować i rzeźbić oraz celowo postarzać za pomocą patyny lub przecierania ręcznego.

No cóż, jednak drewno ma też swoje duże wady. Pamiętaj, drewno wymaga specjalnej pielęgnacji, gdyż wyjątkowo nie lubi wilgoci. I to, co chyba najbardziej dyskwalifikuje je przy wyborze, to ich cena. Niestety ceny tych frontów mogą być 5 -krotnie wyższe niż pozostałe materiały.

 

I jak, wiesz już jakie fronty meblowe wybierzesz do swojej kuchni? Jak widzisz, możliwości jest sporo. Przed ostatecznym wyborem jeszcze raz zastanów się jakie meble Ci się marzą? Czy są to fronty błyszczące, czy matowe, gładkie czy frezowane? Następnie załóż sobie wstępny budżet, jakim dysponujesz. Masz już to? To teraz porozmawiaj ze stolarzem, powiedź mu o swoich potrzebach, a on na pewno doradzi ci, które materiały będą najlepsze do Twojej kuchni.