Odwiedź nas na: 

PD Meble

tel. 609-607-731

e-mail: kontakt@pdmeble.pl

Copyright 2023 PD Meble

i wszystko pasuje


 

Przygotowanie do malalowania ściany kolorowymi farbami
04 stycznia 2019

Jak przygotować remont mieszkania?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku wszyscy planują zmiany. Jedni chcą schudnąć, inni zmienić pracę, a jeszcze inni wyremontować w końcu mieszkanie. Też należysz do tej grupy? Zmiany są potrzebne i bardzo dobrze, że chcemy coś zmieniać, ulepszać i rozwijać. Tylko jak to zrobić z głową? Odpowiedź brzmi — zaplanować.

 

Jesteś pewien, że chcesz zmian?

Najpierw jest idea, koncepcja w naszej głowie. Już na tym etapie zadaj sobie kilka pytań, zanim w ogóle zaczniesz przygotowywać się do remontu.

  • Co chcesz zrobić?
  • Czy ma to być gruntowna renowacja, czy tylko odświeżenie pomieszczenia?
  • Czy chcesz zmieniać wyposażenie?

 

Odpowiedzi udzielone? To super, więc przechodzimy dalej.

 

Masz pieniądze na remont?

Skoro już wiesz, co chcesz wyremontować i w jakim zakresie, sprawdź swój budżet. Czy jesteś pewien, że stać cię na wszystkie materiały budowlane, ekipę do pracy i wyposażenie?

Nawet odświeżenie mieszkania, poprzez samo malowanie to koszt co najmniej kilkaset złotych. Więc mając 500 zł na koncie, nie ma co nawet wybierać się do sklepu czy szukać fachowców.

Planując wysokość środków na remont, musisz wziąć pod uwagę koszty:

  • projektu wnętrz (oczywiście, jeżeli decydujesz się na tą usługę);

  • materiałów (nie zapomnij o tych wszystkich małych akcesoriach, jak rurki, gniazdka czy śruby, bo z tego potrafi wyjść często niemała suma);

  • wynagrodzenie ekipy budowlanej;

  • śmieci (jeżeli robimy większy remont, nie obejdziemy się bez gruzu, który trzeba zutylizować);

  • wyposażenie tj. meble, dywany, żyrandole, obrazki, firanki itp.;

  • transportu (w czasie remontu będziesz częstym gościem w sklepach budowlanych);

  • życia w okresie remontu (może uda Ci się mieszkać w domu, ale weź pod uwagę, że pewnie częściej zaczniesz się stołować na mieście, a jeżeli będziesz pomieszkiwać u rodziny lub przyjaciół to być może, będziesz dojeżdżać dalej do pracy, pomyśl więc również o takich wydatkach)

  • dodatkowe 20% (tak, do tego wszystkiego dolicz te 20%, bo uwierz, zawsze wyskakują dodatkowe koszty, a to czegoś zabrakło, a to było nie takie, a to się rozwaliło itp., a jeżeli jakimś cudem zostanie Ci ta nadwyżka, to będziesz mieć na wakacje czy kilkudniowy wypad, aby odpocząć po remoncie)

Oczywiście wszystkie te koszty rosną wprost proporcjonalnie do ilości pomieszczeń, jakie chcemy poddać modernizacji oraz w jakiej skali chcemy to zrobić. Jednak warto to przeanalizować już na początkowym etapie, bo może się okazać, że plany trzeba odłożyć w czasie, aby oszczędzić jeszcze te kilka złotych.

 

Czy to dobry czas na rewolucje domowe?

Zanim wpadniesz w szał zakupów budowlanych, pomyśl na spokojnie czy to dobry czas na remont. Masz małe dziecko, ważny projekt w pracy a może planujesz podróż na pół roku?

Oczywiście zaraz mi powiesz, że w takim razie to nigdy nie zrobisz tego remontu i zapewne masz racje. To ty musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla ciebie priorytetem i jakie masz możliwości. Przykładowo możesz wyjechać na długie wakacje, ale na miejscu pozostawić zaufanego projektanta, który wszystko dopilnuje lub tylko część rodziny przeniesie się na czas remontu, a ty zostaniesz, aby współuczestniczyć w pracach.

 

Poszukaj fachowców

Skoro już zapadła ostateczna decyzja, nastał czas na poszukiwanie fachowców. Ameryki tu nie odkryjemy, że najlepiej zacząć od podpytania znajomych i rodziny oraz obejrzenia efektów prac.

Oczywiście z tymi ekipami z polecenia też różnie bywa, ale jeżeli już bierzesz kogoś nieznanego to lepiej zainwestować we współpracę z firmą. W sytuacji jakiś nieprawidłowości wiesz gdzie ich szukać i łatwiej żądać naprawy, a w ostateczności można pójść na drogę sądową. I nie zapomnij podpisać umowy!

Przy obecnej sytuacji na rynku pracy może okazać się, że termin będzie odległy. Dlatego nie zwlekaj z szukaniem swoich budowlańców. Jeżeli planujesz zakup mebli na wymiar, zwłaszcza mebli kuchennych i szaf to również nie odwlekaj tego na koniec renowacji. Dobrze mieć projekt zabudowy meblowej, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, wtedy będzie łatwiej wszystko dopasować. Szczegółowo pisaliśmy już o tym w artykule Kiedy zamawiać meble na wymiar?.

 

A może projektant wnętrz?

Jeżeli jesteś zapracowaną osobą lub nie bardzo wiesz jak połączyć wszystkie elementy wystroju wnętrz i dopasować do swojego stylu, może warto pomyśleć o profesjonalnym projekcie?

Aktualnie same projekty aranżacji nie są już w tak wygórowanej cenie, a można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Ponadto profesjonalni projektanci często współpracują z ekipami budowlanymi oraz producentami mebli na zamówienie,  więc można ustalić całą modernizację za jednym razem. A dzięki kooperatywie, wszystkich podmiotów nie trzeba się martwić o dopasowanie każdej ekipy, gdyż już sam projektant wszystkiego dopilnuje.

 

Uzbrój się w cierpliwość i wyluzuj

Termin remontu zbliża się wielkimi krokami, a w domu zaczyna się już nerwówka? Czy pudła zapakowane, czy przyjaciel X pamięta, że ma nas przyjąć pod swój dach, czy ekipa nie zapomniała i nie ma poślizgu, czy sąsiedzi zostali poinformowani?

W czasie udoskonalania naszego mieszkania / domu masz pełno spraw do załatwienia. Liczne wizyty w sklepach budowlanych, w sklepach meblowych i z wyposażeniem wnętrz oraz godziny spędzone w internecie na czytaniu jak sprawdzić, czy ściana jest prosta.

No cóż, tego wszystkiego nie unikniesz, więc wrzuć na luz, zrób sobie i panom od remontu kawę (uwierz lub nie, ale bycie miłym zawsze procentuje) oraz pamiętaj, że nie Ty pierwszy i ostatni. Jeszcze kilka dni, no dobra tygodni (każdy remont się opóźnia) i będziesz mógł cieszyć się nowym wnętrzem i układać te wszystkie nowe akcesoria kuchenne, ubrania w szafach i zdjęcia na półkach.

 

Remont może przerażać, ale uwierz, że nie Ty „pierwszy i ostatni". Jeżeli pomyślisz o tym wcześniej przejdziesz przez ten proces bez szkód. A Ty masz już któryś etap przygotowań za sobą?